top of page
Szukaj
Zdjęcie autoraPsychoterapia HELP

Kryzys psychiczny - czym jest interwencja kryzysowa i kiedy z niej skorzystać?

To krótkoterminowa forma pomocy psychologicznej, skierowana do osób, które przeżywają kryzys psychiczny, intensywny stres lub znajdują się w kryzysowej sytuacji, takiej jak nagła utrata bliskiej osoby, rozwód, ciężka choroba, doświadczenie przemocy, wypadk, czy innego trudnego zdarzenia. Celem interwencji kryzysowej jest doraźne wsparcie osoby w kryzysie, zmniejszenie emocjonalnego cierpienia, a czasmi wskazanie kierunku dalszego sięgania po pomoc.



Kluczowe cechy interwencji kryzysowej:

  1. Natychmiastowe działanie: ma charakter pilny i jest udzielana jak najszybciej po wystąpieniu kryzysu. Kiedy pojawi się kryzys psychiczny, czas reakcji jest kluczowy, ponieważ szybka pomoc może znacząco wpłynąć na zdolność osoby do radzenia sobie.

  2. Krótki czas trwania: z założenia jest krótkoterminowa, zazwyczaj obejmuje od jednego do kilku, kilkunastu spotkań. Jej celem nie jest przepracowanie schematycznych strategii radzenia sobie ani przepracowanie podłoża pojawiających się trudności, a szybkie przywrócenie stabilności i równowagi emocjonalnej, udzielenie wsparcia, pomoc w znalezieniu spospobu radzenia sobie w danej sytuacji trudnej.

  3. Skoncentrowanie na problemie: terapeuta koncentruje się na problemie, który wywołał kryzys oraz na bieżących potrzebach osoby w kryzysie. Celem jest złagodzenie natychmiastowych objawów stresu i dostarczenie narzędzi do radzenia sobie w konkretnej sytuacji.

  4. Wsparcie: obejmuje zarówno wsparcie emocjonalne, jak i praktyczne, takie jak doradztwo w zakresie konkretnych działań, które mogą pomóc w radzeniu sobie z sytuacją kryzysową.

  5. Zapobieganie dalszemu pogorszeniu: Jednym z celów jest zapobieżenie eskalacji kryzysu oraz zmniejszenie ryzyka rozwoju poważniejszych problemów psychicznych, takich jak depresja, lęki czy myśli samobójcze.

  6. Ocena ryzyka: w tym zagrożenia dla zdrowia lub życia osoby w kryzysie (np. myśli samobójcze, możliwość odciecia się od osób, sytuacji stanowiązych zagreżenie, etc.) oraz podjęcie odpowiednich działań w celu zapewnienia jej bezpieczeństwa, w tym czasem wezwanie karetki pogotowia czy policji.


Kiedy udać się na interwencję kryzysową?

Gdy znajdujesz się w sytuacji, która wywołuje silny stres, przytłoczenie emocjonalne lub zagrożenie dla twojego zdrowia psychicznego bądź fizycznego i kiedy nie potrafisz sobie z nią samodzielnie poradzić. Mogą to być na przykład:


Nagłe traumatyczne wydarzenie, kryzys psychiczny

  • śmierć bliskiej osoby

  • wypadek, w którym uczestniczyłeś lub byłeś świadkiem

  • diagnoza ciężkiej choroby, twojej lub osoby bliskiej

  • doświadczenie przemocy (fizycznej, psychicznej, seksualnej)

  • katastrofa naturalna (powódź, pożar, trzęsienie ziemi)

Myśli samobójcze lub samookaleczanie

  • pojawienie się myśli samobójczych lub rezygnacyjncyh

  • pragnienie skrzywdzenia siebie w jakikolwiek sposób

Przeżywanie silnego stresu

  • informacja o rozwodzie, zdradzie lub rozpad ważnej relacji

  • utrata pracy lub nagła zmiana sytuacji finansowej

  • doświadczenie bardzo trudnej sytuacji w pracy czy życiu prywatnym


Interwent kryzysowy może pomóc w szybkim przywróceniu równowagi, dostarczeniu wsparcia emocjonalnego i wskazaniu dalszych kroków, które można podjąć, aby uporać się z trudnościami. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pilnej pomocy, nie wahaj się sięgnąć po wsparcie.


Kryzys psychiczny - gdzie sięgnąć po pomoc?

  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (24h/7): 116 111

  • Telefon zaufania dla dorosłych (24h/7): 116 123 bądź www.116sos.pl

  • Miejski Ośrodek Interwencji Kryzysowej

  • Centrum Praw Kobiet

  • Centrum Wsparcia osób dorosłych (24h/7): 800 70 2222 bądź www.centrumwsparcia.pl

Możesz też umówić odpłatną sesję z jednym z naszych specjalistów, nawet na ten sam dzień, zadzwoń: 606 601 602 lub umów online.


26 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page