top of page
Szukaj

Jak zwiększyć pewność siebie?

  • Zdjęcie autora: Psychoterapia HELP
    Psychoterapia HELP
  • 19 lut
  • 3 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 21 lut

Jest to proces, który wymaga czasu i zaangażowania, niejednokrotnie głębokiej pracy nad przekonaniami na swój temat oraz poprawą relacji z samym sobą. Często wymaga przepracowania śladów minionych doświadczeń, które wpłynęły na negatywną ocenę siebie (np. doświadczenie wyśmiewania, odrzucenia, krzywdy, straty) lub spowodowały powątpiewanie we własnej możliwości radzenia sobie w sytuacjach trudnych czy kryzysowych.



Zwróć uwagę na mowę wewnętrzną

  • Zmień wewnętrzny dialog Czy jesteś dla siebie surowy i krytyczny? Zamiast mówić do siebie: "Nie dam rady", "Jestem beznadziejny", "Nic mi nie wychodzi", etc. spróbuj powiedzieć sobie: "Postaram się to zrobić, nawet jeśli będzie to trudne", "Są rzeczy, w których jestem dobry i takie, które wychodzą mi nieco gorzej", "Palnąłem gafę, ale jeden błąd nie czyni mnie głupim". Uświadomienie sobie, że nie musisz być doskonały, a wystarczająco dobry, to kluczowy krok.

  • Skupiaj się na swoich mocnych stronach Pomyśl o swoich osiągnięciach i pozytywnych cechach. Często zapominamy o tym, co już udało się nam osiągnąć, bo bardziej skupiamy się na swoich słabościach. W pamięci jak po teflonie spływają sukcesy, dobre doświadczenia, pochwały, miłe słowa, a krytyka i uwagi czepiają się jej jak rzep psiego ogona.


Stawiaj małe cele i świętuj sukcesy

  • Podejmuj wyzwania w małych krokach Zaczynaj od małych zadań, które mogą dać ci poczucie sukcesu. Spisz na kartce listę rzeczy do zrobienia czy celów do osiągniecią rozpisanych na pomniejsze kroki służące ich osiągnieciu i skreślaj te, które udało ci się zrealizować. W ten sposób będziesz wyraźnie widzieć każdy swój mały sukces.

  • Świętuj osiągnięcia Uznaj każdy swój sukces, nawet ten najmniejszy. To pozwala budować pozytywne skojarzenia z działaniem i zwiększa motywację. Doceń siebie za każdy zrealizowany mały krok, który prowadzi do osiągnięcia większego celu.


Ucz się nowych umiejętności

  • Rozwijaj się Im więcej umiejętności posiadasz, tym bardziej wierzysz w siebie. Może to być nauka nowych języków, umiejętności zawodowych czy rozwój hobbystyczny. Wzrost kompetencji wpływa na pozytywną ocenę siebie i swoich umiejętności.

  • Zmieniaj schematy myślowe Zamiast myśleć: „Nie potrafię tego zrobić”, postaraj się zastąpić to myśleniem: „Mogę się tego nauczyć, choć być może to będzie trudne i będzie wymagało wysiłku”.


Bądź świadom swoich lęków

  • Nie unikaj wyzwań Zamiast unikać sytuacji, które cię stresują, stawiaj im czoła, pomimo stresu. Na początku może to być trudne, ale za każdym razem, gdy pokonasz swoje obawy, rośnie twoja pewność siebie i przekonanie, że możesz sobie radzić nawet ze stresującymi sytuacjami.


Pracuj nad akceptacją siebie

  • Akceptuj swoje wady i niedoskonałości Nikt nie jest idealny. Ważne jest, aby zaakceptować siebie z całą naszą ludzką niedoskonałością i ograniczeniami, to czyni nas unikalnymi.

  • Wybaczaj sobie błędy Zamiast obwiniać się za przeszłe niepowodzenia, traktuj je jako lekcje, które pozwoliły ci się rozwinąć, wyciągnąć wnioski, nabyć nowe kompetencje i doświadczenia.


Otaczaj się wspierającymi osobami

  • Unikaj toksycznych relacji Ludzie, którzy ciągle krytykują, mogą negatywnie wpłynąć na twoje poczucie wartości. Staraj się otaczać ludźmi, którzy cię wspierają i motywują do działania. Pamiętaj jednak, że jest różnica między krytyką a konstruktywnym wskazaniem obszarów do poprawy i rozwoju.

  • Znajdź mentora Ktoś, kto ma większe doświadczenie, może pomóc ci uwierzyć w swoje umiejętności i rozwijać je w odpowiedni sposób.


Ćwicz asertywność

  • Mów o swoich potrzebach i uczuciach Bądź autentyczny wobec siebie i innych. Warto nauczyć się wyrażania swoich myśli i potrzeb w sposób, który nie będzie nikogo ranił, ale także nie pozwoli ci być ignorowanym.

  • Stawiaj granice  Kiedy inni traktują Cię w sposób nieodpowiedni, nie szanują twoich granic, łagodnie i stanowczo daj mi znać, że je przekroczyli i poproś o zaprzestanie takich działań.


Medytacja i mindfulness

  • Medytacja Regularna praktyka medytacji może pomóc ci lepiej zarządzać stresem i negatywnymi myślami. Uważność pozwala ci być bardziej świadomym siebie i swoich emocji, co może prowadzić do większej pewności siebie.


Rób to, co kochasz

  • Bądź autentyczny – Angażowanie się w rzeczy, które sprawiają ci radość i satysfakcję, pozwala ci poczuć się spełnionym i sprawczym.


Pamiętaj, że proces budowania pewności siebie jest indywidualny. Każdy krok w kierunku pozytywnych zmian, nawet najmniejszy, ma duże znaczenie.

 
 
 

Comments


bottom of page