top of page
Szukaj

Jak skutecznie poradzić sobie z rozstaniem?

  • Zdjęcie autora: Psychoterapia HELP
    Psychoterapia HELP
  • 28 lut
  • 2 minut(y) czytania

Rozstanie, zakończenie ważnej dla nas relacji, zawiązku szczególnie to niespodziewane, to jedno z najtrudniejszych emocjonalnie przeżyć, jakich możemy doświadczyć. Czasem decyzja o zerwaniu jest wspólna, innym razem jednostronna, wywołująca tym większy ból i poczucie braku wpływu. Niezależnie od okoliczności, istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci przejść przez ten trudny okres w zdrowy i konstruktywny sposób.


Pozwól sobie na przeżywanie emocji

Nie blokuj swojego smutku ani nie udawaj, że nic się nie stało. Zakończenie relacji to strata, związek kończy się, umiera, więc z psychologicznego punktu widzenia konsekwencją jest przeżycie żałoby po nim. Naturalne jest odczuwanie całej gamy emocji: smutku, złości, żalu, niezgody, poczucia niesprawiedliwości czy zagubienia, a czasem ulgi. Daj sobie przestrzeń na płacz, frustrację czy chwilowe zwątpienie, ale staraj się unikać długotrwałego rozpamiętywania.


Nie kontaktuj się z byłym partnerem lub partnerką po zerwaniu

W gabinecie psychologa bardzo często pojawia się to pytanie: "Czy powinnam/powinienem kontaktować się z byłym/byłą po zerwaniu?" Choć może być to trudne, ograniczenie kontaktu jest kluczowe dla emocjonalnego odcięcia się i poradzenia sobie z rozstaniem. Ciągłe sprawdzanie mediów społecznościowych czy pisanie wiadomości jedynie przedłuża proces gojenia się rany. W ten sposób cały czas pozostajemy w relacji z byłym czy byłą. Jeśli to konieczne, usuń lub zablokuj numer, ukryj profile w mediach społecznościowych lub poproś znajomych o wsparcie w utrzymaniu dystansu.


Zadbaj o swoje ciało i umysł

Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu mają ogromne znaczenie dla Twojego samopoczucia. Ruch pomaga obniżyć poziom stresu i poprawia nastrój, a zadbanie o podstawowe potrzeby organizmu pozwoli Ci odzyskać równowagę psychiczną.

Żałoba to czas, w którym nasza dusza i ciało wymagają szczególnej opieki, wrażliwości i zaopiekowania. Pamietaj o sprawianiu sobie przyjemności i aktywnosciach, które sa źródłem relaksu czy przyjemności.


Unikaj impulsywnych decyzji

Po rozstaniu może pojawić się chęć natychmiastowego wejścia w nowy związek, kontaktowania się z byłym partnerem czy radykalnej zmiany życia. Choć zmiany mogą być pozytywne, warto dać sobie czas na przemyślenie swoich działań i nie podejmować ich pod wpływem chwilowych emocji.


Znajdź nowe zajęcia i pasje

Rozstanie to dobry moment, aby skupić się na sobie. Wykorzystaj ten czas na rozwój osobisty – zapisz się na kurs, wróć do dawno porzuconego hobby, spróbuj nowych aktywności. Wypełnienie pustki po związku czymś konstruktywnym pomoże Ci szybciej odzyskać radość życia.


Otocz się wsparciem bliskich

Nie przechodź przez ten proces sam. Rozmowa z przyjacielem, rodziną czy terapeutą może pomóc Ci spojrzeć na sytuację z innej perspektywy i łatwiej uporać się z emocjami. Nie wstydź się prosić o wsparcie.


Przemyśl swoją przyszłość

Rozstanie to koniec pewnego etapu, ale także początek nowego. Zastanów się, czego nauczył Cię ten związek i jakie wnioski możesz wyciągnąć na przyszłość. Być może to dobra okazja, by lepiej poznać siebie i swoje potrzeby.


Daj sobie czas

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak długo powinien trwać proces leczenia emocjonalnych ran po rozstaniu. Każdy przechodzi go inaczej. Ważne jest, by nie przyspieszać go sztucznie i pozwolić sobie na stopniowe odzyskiwanie radości życia.


Rozstanie boli, ale może być też okazją do zmiany i rozwoju. Skupiając się na sobie, swoim zdrowiu i otaczając się wsparciem, masz szansę wyjść z tego procesu silniejszy i gotowy na nowe, lepsze doświadczenia.

 
 
 

Comments


bottom of page